گواهی سپرده سکه طلا ( عسکه )

 

"آغاز معاملات اوراق گواهی سپرده سکه در بورس / بانک مرکزی به تعهدات خود پایبند است."

سازمان بورس: با دستور اکید مقامات کشور با توجه به التهابات بازار بورس از شنبه ساعت ۹صبح آماده راه اندازی طرح اوراق گواهی پیش فروش سکه میباشد.
در این بازار حتی افرادی که قبلا ثبت نام هم نکرده بودند میتوانند الان نسبت به خرید پیش فروش سکه اقدام نمایند.
طبق اعلام بانک مرکزی سکه های پیش فروش شده ضرب گردیده است و خریداران این اوراق در سررسید با مراجعه به بانک عامل می توانند به دریافت فیزیکی سکه خود اقدام نمایند.
• محمود احمدی، دبیرکل بانک مرکزی گفت: این بانک متعهد به تحویل تمامی سکه های پیش فروش شده است و آمادگی کامل برای این امر وجود دارد.
• با این حال امکان جدیدی در راستای نقدپذیری و تبادل گواهی های پیش خرید سکه برای پیش خریدکنندگان به وجود آوردیم تا این افراد بتوانند گواهی سکه های خود را قبل از سررسید، در بازار بورس به فروش رسانند.
• هم چنین کسانی که تمایل به سرمایه گذاری در حوزه سکه دارند می توانند با مراجعه به بورس، اوراق سکه را خریداری کنند.
• این اوراق پس از موعد سررسید نیز هم در حکم مالکیت سکه طلا بوده و قابل خرید و فروش در صرافی ها خواهند بود.
• پیش خریدکنندگان می توانند با مراجعه به کارگزاری مربوطه، گواهی پیش خریدشده سکه را به اوراق سکه تبدیل کنند و از طریق کارگزاری، کل سکه پیش خریدشده یا بخشی از آن را عرضه و به صورت توافقی و براساس قیمت پایه ای که مشخص می شود، واگذار کنند.
• دارندگان نهایی این اوراق که در حکم سند مالکیت سکه های طلا بوده پس از زمان سررسید می توانند با مراجعه به شعب منتخب بانک ملی، سکه خود را تحویل گیرند و یا از خدمات نگهداری بانک ملی و یا کارگزار مربوطه استفاده کرده و مخاطرات ناشی از سرقت و مفقودی سکه های طلا را کامل از خود دور نمایند.
• با توجه به قوانین کشور، اوراق سکه که در بورس عرضه می شود معاف از مالیات است.
• کسانی که اقدام به خرید سکه های پیش فروش شده از سوی بانک ملی نموده اند. به تعداد سکه های خریداری شده اوراق عسکه در دارایی سهامشان نشسته اند. که این اوراق با گواهی سپرده سکه طلا (که در بورس معامله می شود) متفاوت است.
• همانند خرید و فروش سهام این اوراق را می توان با انتخاب نماد "عسکه" در سامانه انلاین و وارد نمودن تعداد و قیمت، خرید و فروش نمود لازم به ذکر است کسانی که سکه های پیش فروش بانک ملی را خریداری نموده اند، می توانند این سکه ها را که تبدیل به اوراق عسکه شده است در این بازار به فروش برسانند.
چند نکته در خصوص معاملات اوراق سلف عسکه
- تاریخ تسویه این نوع معاملات t+1 است. ( معادل یک روز کاری )
- ساعات معاملات از ساعت 8:30 الی 15:30 می باشد.
- ارزش تضمین این نماد صفر است .
- اوراق سلف پیش خرید سکه (عسکه) به عنوان دارایی در پورتفوی دارندگان ثبت شده است.
- شنیده ها حاکی از آن است که برای تغییر ناظر اوراق عسکه هر فرد می بایست به مکانی که سکه ها را پیش خرید نموده است مراجعه نماید و با دریافت برگه سهم و تحویل آن به کارگزاری مورد نظرش اقدام به تغییر ناظر نماید. پس از تغییر ناظر فرد می تواند ، از طریق کارگزار دلخواه اقدام به خرید و فروش این اوراق نماید.
- بانک مرکزی با هماهنکی بورس اوراق بهادار از ۱۰ تیرماه در اقدامی جدید، امکان عرضه تمامی حواله‌های پیش فروش شده سکه را در بورس فراهم می‌کند. این اوراق پس از موعد سررسید در حکم مالکیت سکه طلا بوده و قابل خرید و فروش خواهند بود.

سرمایه گذار محترم برای هماهنگی و اطلاعات بیشتر با شماره 02183321120 تماس حاصل فرمایید.

 
معاملات و عرضه ها
اطلاعیه